Acasa Sport Chedra Tax, o nouă victorie în campionatul de minifotbal, după 3-2 cu MFC Troia

Chedra Tax, o nouă victorie în campionatul de minifotbal, după 3-2 cu MFC Troia

4 min read
0
0
72

Luni, 8 aprilie, Chedra Tax a învins cu 3-2, în confruntarea restantă ce a contat pentru etapa a 20-a a ligii A, pe formația MFC Troia. Debutul partidei ce a avut loc pe terenul 1 al Bazei Sportive Kiru Sport a fost dominat de băieții lui Dragoș Chelba. Din nefericire, posesia prelungită din primele zece minute nu a fost concretizată de roș-negrii, MFC Troia echilibrând repede balanța, atacând de câteva ori poarta lui Vali Ion. Mai întâi Cristian Gavrilă a șutat milimetric pe lângă buturile lui Narcis Nedelcu, ca puțin mai târziu, Andrei Ciobanu să treacă și el pe lângă marcarea golului. Deschiderea de scor s-a produs în minutul 14. Vladimir Butufei a înscris la capătul unui contraatac, cu un șut pe centrul porții, din interiorul careului. Răspunsul Troiei a venit rapid, aceasta egalând. Când se părea că zarurile primei reprize au fost aruncate, în penultimul minut de joc al primului act, același Vladimir Butufei o aduce pe Chedra Tax în avantaj. 2-1 la pauză, iar în tabăra roș-negrilor se instala liniștea.

În partea secundă, terenul de joc s-a „înclinat”, ocaziile de gol înmulțindu-se la poarta apărată de Vali Ion. „Munca” alb-portocaliilor a fost răsplătită după numai șase minute, când portarul Chedrei le oferă pe tavă o minge celor de la Troia, aceștia neiertându-l, egalând din nou. 2-2, așadar, același rezultat înregistrat și în tur. După o minge trimisă în adâncime de către Daniel Chiriță, fostul mare jucător al Petrolului Ploiești, care și-a făcut totodată debutul sub comanda lui Dragoș Chelba, Cristian Vasile a scăpat singur, în lateral, spre poarta adversă, de unde atacantul a șutat năpraznic, marcând al 3-lea său gol în acest campionat; 3-2.

Pe final de confruntare, Chedra și-a așteptat adversara, făcând un joc defensiv perfect, Florin Pripu și co nemaidând nici o șansă Troiei.

S-a terminat 3-2, iar Chedra a reușit să lege patru meciuri consecutive cu victorie, fiind în continuare lidera la zi a campionatului de minifotbal din județul Prahova.