Acasa Sport La Ploiești, CSM Bucureşti a câştigat Cupa României la handbal feminin pentru a treia oară consecutiv

2 min read
0
0
14

Campioana en-titre la handbal feminin, CSM Bucureşti, a câştigat duminică, la Turneul Final Four de la Ploieşti, Cupa României, după ce s-a impus în finala competiţiei, în faţa echipei HCM Râmnicu Vâlcea, cu scorul de 29-22 (15-10).

CSM Bucureşti va juca în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor, iar HCM Râmnicu Vâlcea, în premieră, în Cupa EHF.

Tot duminică, în finala mică a Cupei României, Dunărea Brăila – CSM Roman, scor 28-24 (13-14).

În semifinalele Cupei României, Dunărea Brăila a fost eliminată de HCM Râmnicu Vâlcea, scor 29-23 (17-12), iar CSM Roman a fost învinsă de CSM Bucureşti, cu 38-24 (19-14).

În 2017, Cupa României a fost câştigată tot de campioana CSM Bucureşti, care şi-a trecut în cont trofeul şi în 2016.

La masculin, Turneul Final Four a avut loc deja, trofeul fiind câştigat, în premieră, de formaţia HC Dobrogea Sud.

Turneul Final 4 s-a desfășurat în Sala Sporturilor Olimpia din Ploiești, în zilele de sâmbătă, 31 martie, și duminică, 1 aprilie.