3 min read
0
0
27

Luni, 12 noiembrie, pe terenul 1 al Bazei Sportive Kiru Sport din Ploiești, în meciul contând pentru runda a 7-a a ligii A, Chedra Tax a încheiat la egalitate, scor de 1-1, partida disputată în fața echipei MFC Troia.

Meciul a început ezitant pentru formația lui Dragoș Chelba, care s-a văzut condusă pentru prima dată în acest campionat, în minutul 6, când Alin Gheorghe l-a învins pe Aurel Panaite cu un șut plasat din careu. Șocul primirii golului i-a motivat pe roș-negrii, care au început cross-urile spre poarta gazdelor, nereușind însă să introducă mingea în poartă. Mai mult decât atât, marcajul larg la rapizii jucători ai Troiei a făcut ca scorul să devină 2-0 în minutul 17, când Nicolae Gheorghe l-a învins din nou pe portarul Panaite, scor cu care s-a intrat și la pauză.

În actul secund, Dragoș Chelba a recurs la schimbări, păstrând totuși scheletul primului șase de debut și, la cinci minute distanță, golgheterul Andrei Ciobanu reduce din diferență; 2-1, și Chedra dădea semne de revenire.

Minutul 31 aduce și egalarea pentru elevii lui Dragoș Chelba, când Marian Matei a introdus mingea în poartă, făcând ca întreaga suflare roș-neagră să spere la toate cele trei puncte.

S-a terminat însă 2-2, iar MFC Troia devine prima formație care îi „fură” puncte liderului în acest sezon competițional.