Acasa Sport Petrolul a câștigat cu Energiticianul, scor 2-0, și ține pasul cu locurile fruntașe ale Ligii a 2-a

1 min read
0
0
14

Petrolul s-a impus în disputa cu Energeticianul, ultima din etapa a 25-a din Liga 2. Lupii galbeni au câștigat cu 2-0 și s-au apropiat de primele 3 clasate.

După cele două semi-eșecuri, 1-1 cu Metaloglobus și 0-0 cu Chindia, jucătorii lui Mugurel Cornățeanu aveau doar o singură variantă astăzi: victoriei. Astfel, găzarii au început în forță și, după o sarabandă de ocazii, Petrolul a beneficiat de un penalty-ul, ratat însă de căpitanul Marinescu în minutul 9. Unsprezece minute mai târziu, Arnăutu nu a mai ratat și a înscris printr-un șut plasat.

Petrolul a asediat încontinuu poarta oaspeților și a mai marcat o dată, în minutul 82, prin Robert Moldoveanu, scăpat singur cu portarul, finalizând fără emoții.

Petrolul este pe locul 5, cu 53 de puncte, la doar două lungimi de locul 3, ocupat de Academica Clinceni. Ploieștenii sunt la 3 puncte de U Cluj, ocupanta locului secund. Lider este în continuare Sportul Snagov, cu 58 de puncte.