Acasa Sport Scor-fluviu pe Ilie Oană. Petrolul o „demolează” pe Luceafărul Oradea cu 6-2

Scor-fluviu pe Ilie Oană. Petrolul o „demolează” pe Luceafărul Oradea cu 6-2

2 min read
0
0
22

Petrolul a reușit din nou un scor-fluviu pe Ilie Oană! La Ploiești, găzarii nu iartă nimic. Marți seara, Petrolul a învins-o categoric pe Luceafărul cu scorul de 6-2.

În 8 minute, Petrolul s-a distanțat la două goluri, prin Chindriș și Lumu, ca la câteva lungimi distanță, oaspeții să reducă din diferență prin Paraschiv, dar Țigănașu a spart gheața și a făcut 3-1 în minutul 26. Până în pauză, Petrolul a mai încasat un gol; 3-2, după ce Paraschiv a făcut dubla.

În partea secundă, Petrolul s-a dezlănțuit, marcând în poarta orădenilor de încă trei ori: Țigănașu a reușit și el dubla, Oros și-a introdus apoi balonul în proprie poartă, iar Ștefănescu a stabilit scorul final, 6-2, în minutul 75. În ultimul minut, Toto Tamuz a ratat un penalty.

Omul meciului, însă, fără îndoială a fost Marinescu, cel care a reușit trei assist-uri.

Leo Grozavu a trimis în teren următoarea formulă: Tordai – Olaru, Ghinga, Țicu, Țigănașu – Chindriș, Cruceru – Lumu, Marinescu, Ștefănescu – Tamuz