Acasa Sport Petrolul a fost învinsă la Clinceni; 2-1, după ce a condus la pauză

Petrolul a fost învinsă la Clinceni; 2-1, după ce a condus la pauză

2 min read
0
0
24

Petrolul Ploiești a pierdut la Clincei, 2-1 cu Academica, în primul meci al etapei intermediare din liga secundă.

Petrolul nu a arătat prea mult fotbal la Cliceni, deși la pauză a intrat în avantaj, după reușita lui Robert Grecu, din minutul 43.

“Lupii galbeni” aveau să fie egalați în actul secund, când Clinceniul a marcat în minutul 53, prin Robert Ion, care a deviat superb în poartă centrarea venită de la Barbu.

Același Robert Ion a făcut “dubla” în minutul 65, când a înscris din numai câțiva metri, după ce mingea a ajuns la el cu noroc.

După această victorie, Academica revine pe podiumul ligii secunde, ilfovenii reușind să devanseze pe FC Argeș și pe Petrolul, acumulând un total de 39 de puncte.

De partea cealaltă, “Găzarii” mai bifează încă un meci fără victorie. După această etapă, Petrolul se află pe locul 4, cu 39 de puncte.

Academica Clinceni – Petrolul Ploiești 2-1

Au marcat: R. Ion ’53, ’65 /  R. Grecu’43

Echipele de start:

Academica Clinceni: Vâlceanu – Fl. Achim, Patriche, An. Răuță, Dobrescu – V. Olariu, B. Barbu – Horșia, Vl. Mihalcea, Șut – R. Ion
Rezerve: Cr. Andrei, C. Gheorghe, Pațurcă, M. Șandru, Dogaru, V. Cristea, Găină

Antrenor: Ilie Poenaru

Petrolul: Tordai – Olaru, Ghinga, L. Cazan, Țigănașu – M. Chindriș, Danci – R. Grecu, L. Marinescu, Ștefănescu – Arnăutu

Rezerve: Bolboașă, Velisar, Ciocâteu, Cl. Herea, N. Popescu, Țicu, Fl. Plămadă

Antrenor: Octavian Grigore