Acasa Sport Petrolul Ploieşti a învins Aerostar Bacău, scor 5-0, în Liga II

Petrolul Ploieşti a învins Aerostar Bacău, scor 5-0, în Liga II

4 min read
0
0
29

Formaţia Petrolul Ploieşti a învins, vineri, pe  Arena „Ilie Oană”, cu scorul de 5-0, echipa Aerostar Bacău, în primul meci al etapei a noua a Ligii a II-a. Cu Laurenţiu Marinescu în rolul dirijorului, „căpitanul” trecându-şi în cont un hattrick, „lupii” au făcut cu adevărat spectacol, într-un meci în care au mai punctat Cruceru şi Lumu, iar Toto Tamuz a (re)debutat în tricoul „galben-albaştrilor”.

Antonio Cruceru a deschis scorul în secunda 50, cu un șut puternic din afara careului de 16 metri. A ieșit apoi la rampă veteranul Laurențiu Marinescu. A dublat diferența în minutul 4, desăvârșindu-și opera în minutele 85 și 90+2. Cel de-al cincilea gol a fost înscris de olandezul Jeroen Lumu, în minutul 59.

Cea mai concludentă victorie din acest sezon duce trupa lui Leo Grozavu pe locul secund, la un punct în spatele celor de la Sportul Snagov. Aerostar Bacău ocupă locul 16, retrogradabil.

ECHIPELE DE START

Petrolul: Tordai – Olaru, L. Cazan, Fl. Plămadă, Ţicu – Ant. Cruceru, M. Chindriş – Lumu, L. Marinescu, Ştefănescu – Arnăutu
Rezerve: Isvoranu – N. Popescu, Ghinga, Ciocâlteu, Ş. Tudor, Cl. Terea, Tamuz
Antrenor: Leo Grozavu

Aerostar: Potcoavă – Mihălăchioae, Al. Ichim, Mihăeş, Chirilescu, Sahru, I. Chirilă, Căinari, Hurdubei, Vraciu, Buhăcianu
Rezerve: Fl. Munteanu – Ardei, Rz. Adăscăliţei, Fl. Istrate, Andr. Pavel, Andr. Gavrilă, A. Mutu

Check Also

La Ploiești, România s-a calificat la Campionatul European Under-21 din 2019, după 4-0 cu Liechtenstein

Selecţionata de tineret a României s-a calificat, după două decenii, la Campionatul Europe…