Acasa Sport Scor fluviu pe terenul lui SystemBau, și Chedra rămâne lidera campionatului de minifotbal

4 min read
0
0
51

Miercuri, 03 octombrie, în runda a 5-a a Ligii a A, Chedra a câștigat pe teren străin, cu scorul de 8-0, în fața celor de la SystemBau.

Iată și echipa trimisă în teren de antrenorul Dragoș Chelba…

Chedra: 1. Aurel Panaite – 4. Florin Pripu, 13. Andrei Rusu – 6. Vladimir Bufutei, 11. Cristian Gavrilă, 16. Andrei Ciobanu

Rezerve: 2. Iulian Trandafir, 3. Alexandru Radu, 7. Ciprian Neacșu, 8. Ionuț Herea, 9. Cristian Mihăiță, 10. Marian Matei, 15. Georgian Condrea

Partida a debutat într-o notă de echilibru, dar echipa noastră a dominat aproape de la un cap la altul. Din fericire, posesia prelungită a dus la crearea de ocazii importante și, după ce SystemBau a reușit să iasă pe contraatac din propria jumătate, Bufufei vede cartonașul galben în minutul 5, după un fault la Catană. Lovitură liberă expediată de Pura, iar mingea se duce pe lângă poarta lui Panaite. Două minute mai târziu, Ciobanu scapă pe centru și înscrie; 1-0. SystemBau începe să simtă furia roș-neagră și în minutul 9, același Ciobanu mărește avantajul; 2-0, și este chemat pe margine fiind înlocuit cu Mihăiță. Atacuurile furibunde ale Chedrei nu au putut fi oprite de albaștrii, care mai scot o dată mingea din poartă, de această dată, Matei se găsește la finalizare; 3-0, și tot el face 4-0 la două lungimi de undă. De pe marginea terenului, antrenorul Dragoș Chelba schimbă efectivul, Condrea intră și el, urmat de Herea și Neacșu, în locul lui Rusu, Bufutei și Gavrilă. Cu o formulă inedită în teren, verzii se văd aproape de primirea primului gol, dar singura situație care le-a dat emoții este parată de Panaite, aflat din nou în formă mare, când Lambru a șutat plasat de la 10 metri. 5-0 se face cu un minut înainte de pauză, Mihăiță reușește să dea mingea pe lângă portarul advers, descătușându-se.

Partea secundă a întâlnirii a fost la fel de intensă. Ciobanu face hat-trick-ul în minutul 25, Gavrilă înscrie și el în minutul 30, pentru 7-0, iar Mihăiță face dubla în minutul 38. Un 8-0 neverosimil, ținând cont de valoarea lotului adversarilor și poziția în clasament, ce păstrează liniștea în tabăra roș-negrilor.

Finalul de partidă a aparținut elevilor lui Dragoș Chelba, dar execuțiile lui Mihăiță (min. 39) și Matei (40), au fost blocate de către defensiva gazdelor.